Co je doména 1., 2. a 3. řádu?

Už se vám stalo, že vám někdo řekl, abyste si zaregistrovali doménu 2. řádu a k tomu si můžete založit libovolnou doménu 3. řádu? Nebo že jsou rozdílné ceny domén 1. řádu? Není to až tak složité, jak to vypadá, tak se na to podíváme.

Většinou asi znáte domény, které zní podobně jako „http://www.nejaka-domena.cz“ nebo „http://obchod.domena.cz“.
Jak je to s těmi řády? Počítá se to odzadu (ovšem od koncovky, to co je za koncovkou nás nezajímá) dopředu a jsou to vždy ty části oddělené tečkou:

http://demo.internetovesluzby.net/tohlenas/uz/nezajima

1. řád = koncovka (v našen případě „net„)
2.řád = to, co je těsně před koncovkou, tedy samotný název domény (v našem případě „internetovesluzby„)
3.řád = další oddělené místo na doméně (v podstatě složka)kde si můžete instalovat potřebné aplikace nebo třeba další webové stránky, které budou sdílet stejnou doménu 1. a 2. řádu. Domén 3. řádu může být v podstatě neomezeně (v našem případě „demo„)

Existuje ještě myslím i čtvrtý řád (třeba http://www.demo.domena.cz), ale osobně jsem se s takovým pitváním ještě nesetkal. To už je skoro doménový masochismus :-)
Tři řády se používají téměř vždy a jsou nejobvyklejším zápisem domény. Když je na začátku domény „www“, také jde o třetí řád příslušné domény.

Až budete tedy příště dotázáni, jakou si chcete zaregistrovat doménu 1. řádu, už budete vědět, že se jedná vlastně o koncovku cz, com, sk, eu a podobně. Když se bude jednat o doménu 2. řádu, bude se jednat o samotný požadovaný název.Komentáře k článku “Co je doména 1., 2. a 3. řádu?”

Komentář od: Karolína

hledám přítele na večer praha 8

Komentář od: Vladimír Poduška

Já budu tvůj choť na večer :)

Komentář od: Jan Hart

Nedáme trojku ? 28 cm btw :)

Komentář od: Tomáš Bednář

Nechce si tu někdo poslechnout mé nové album ?

Komentář od: Vladimír Poduška

Chuj*

Komentář od: Vašek Pánek

Kam jdete po trojce?

Komentář od: walktubs

People who cannot shower due to stability issues enjoy an easy-access bath.
An average standard bathtub holds around 42 gallons, with garden tubs holding about double that. An average shower uses between 25 and 40 gallons (depending on the flow of your shower head). Walk-in tubs do not use significantly more water, with many averaging around 50 gallons of water per filled tub. Many walk-in tubs also offer heating systems that circulate water to keep it warm rather than needing to be refilled turning the bath.

https://walk-tubs.com

Komentář od: YEEEEEEEEEET

d&ddddddddddddddddddddd

Komentář od: Lubek

Zvládl jste to rychle, ale dost nepřesně. Některé země, např. Británie má zavedený systém se základními doménami 2. řádu, tj. včetně jedné tečky. V británii např. com.uk. Teprv k tomu se registrují individuální domény, např. by mohla adresa serveru Seznam pro Británii v podobě seznam.com.uk a jeho jednotlivé služby pak např. email.seznam.com.uk.

Napsat komentář


Naše vlastní a sponzorované webové projekty

www.oltea.cz

Naše hlavní firemní webové stránky s přehledem všech nabízených IT služeb:

www.111web.eu

Náš unikátní projekt: Pronájem webu na naší doméně za nízký měsíční paušál:

www.internetovesluzby.net

Naše stránky tématicky zaměřené na služby v oblasti webových služeb: