Jak správně zvolit doménové jméno

Máte již zaběhlou firmu?

Pokud již máte zaběhlou firmu a máte specifický obor činnosti a dokonce již i obecně známý název firmy, budete ve výběru vhodného doménového jména značně omezeni. Budete pravděpodobně zkoušet, jestli je volná doména, která je shodná s názvem firmy nebo oborem podnikání.
Zde ale můžete narazit na jeden zásadní problém – doména, která by se vám hodila je již obsazena. To není vůbec nic výjimečného. Prostě slovní zásoba a názvosloví jsou tak úzké, že někdo z dalších milionů doménchtivých podnikatelů vás prostě předběhl.
Potom můžete zkoušet různé koncovky, .cz, .com, .eu, .net, .info… Ale dejte si pozor, aby vaše fixace na požadovaný název domény neskončila tím, že si registrujete doménu s koncovkou .name, .mobi a podobně! Web s takovouto koncovkou se jeví stejně neprofesionálně jako web na doménách zdarma (Sweb, volny a podobně…) Proč? O tom možná v nějakém z příštích článků.

Co takhle raději zkusit zkratku? Naprosto ideální se mi jeví zkratky víceslovních názvů, jako například doména „rpz.cz“ společnosti Renault Retail Group CZ, s.r.o. Zkratka odvozená od Renault Praha Zličín je skvělá volba. Jednoduché a lehce zapamatovatelné, viďte?
Nebo pokud jste společnost s ručením omezeným, proč nepřidat za název „sro“, tak aby vznikl požadovaný název firmy –  například „finpo-sro.cz“ nebo přidat zkratku státu, „finpocz.cz“? Je lepší neupnout se k jednomu slovu, ale zkoušet možné kombinace – ale opět s mírou…

Dále můžete zkusit slova, která nemají žádný hlubší význam (pokud vůbec nějaký). Příkladem je „alza.cz“, „oltea.cz“ a další. Takové názvy jsou unikátní a dají se snadno zapamatovat.

Vyvarujte se také raději zveličujících přídavných jmen, jako „nejlevnejsi-auta“, „nejvetsi-slevy“ a podobně. Takové přehánění často vede k tomu, že se nakonec ukáže, že nejste nejlevnější a největší a nejhezčí a budete potom mít spíše ostudu. Příkladem je například e-shop s výpočetní technikou „levnejitonejde.cz“. Když navštívíte jejich stránky a porovnáte ceny s konkurencí, zjistíte, že levněji to jde…

Teprve se chystáte začít podnikat?

V prvé řadě je důležité si uvědomit, že zákazníci, kteří budou znát vaši firmu podle názvu budou automaticky zkoušet zadat i stejný název domény. Nespoléhejte, že si všichni uschovají vizitku a budou jí mít po ruce, když bude potřeba.
Uveďme si příklad:
Chcete podnikat v autodopravě? Vaše firma se například bude jmenovat „Autodoprava Novotný“. Bylo by nešikovné registrovat ale doménu například „auno.cz“. Je to sice krátké, doména je třeba i volná, ale zákazníci si Vás budou těžko pamatovat. Myslet si, že každého napadne vyzkoušet první dvě písmena z názvu firmy, je bláhové. Proč nezkusit spíše delší, ale lepší „autodoprava-novotny.cz“? Je to moc dlouhé? Většina uživatelů internetu to neřeší. Navíc při zadání slov do vyhledávače „autodoprava novotný“ máte větší šanci na to, že vás vaši zákazníci skutečně najdou.

Co když ale je už požadovaná doména obsazená? Možná byste mohli popřemýšlet o tom, jestli nebude lepší název firmy ještě změnit, podle podobných volných domén. Nemohli byste se jmenovat třeba „Doprava Novotný“, nebo „Doprava Praha“? Spousta firem si dává navíc obchodní jména podle názvu domény. Proč by se vaše firma nemohla jmenovat „Autodoprava-Novotny.cz“? Je to krkolomné? Pokud budete chtít přitáhnou zákazníky z webu, zvažte to. Kolem nás je tolik krkolomných názvů firem, že tohle je naprosto v normě.

Chcete na doméně propagovat určitý produkt nebo druh služby?

Dejte si pozor, aby název domény náhodou nebyl stejný jako registrovaná obchodní známka jiné společnosti. Dříve platilo, že ochranná známka se na názvy domén nevztahuje, ale dnes se již i česká justice v případě žaloby spíše kloní k evropskému právu, kde registrované známky platí i pro domény.
Vyhráno můžete naopak mít v případě, že jste výhradním distributorem nebo autorizovaným zástupcem cizí společnosti. V takovém případě můžete výhodně získat doménu, kterou si někdo ze spekulativních důvodů již dříve zaregistroval…

Určitě není vhodný ani název, který se skládá jen z klíčových slov, jako například „plastova-drevena-hlinikova-okna-dvere.cz“. Je to sice název příznivý z hlediska SEO, ale spíše si jí registrujte jako druhou doménu a jako primární na vizitkách a při jednání s klienty používejte třeba „okna-vesely.cz“. Názvy složené z klíčových slov v mnoha lidech evokují pocit nějakého podvodu, že se dotyčný snaží podstrčit něco, co neumí ani normálním způsobem prodat.

Víte určitě, že se vaše podnikání v budoucnu nerozšíří o další činnosti?

To je další věc, na kterou myslet ještě před registrací domény. Začínáte podnikat s autodopravou? Chcete si registrovat doménu „doprava-novotny.cz“? A co když za rok zjistíte, že Vám spíše půjde prodej palivového dřeva nebo svoz cukrové řepy? Budete si chtít doménu měnit nebo registrovat další a další domény podle toho, v čem právě podnikáte? Někdy to je výhodné (a to z hlediska optimalizace pro vyhledávače, ale k tomu se dostaneme také jindy), ale někdy je lepší mít doménu jen jednu a měnit obsah podle situace. Určitě se Vám bude taková prezentace lépe udržovat…Komentáře k článku “Jak správně zvolit doménové jméno”

Komentář od: Jan Tříska

Díky za článek. Je pravda, že jsem už musel dvakrát měnit doménu kvůli špatně zvolenému názvu. A to stačilo jen trošku přemýšlet :-)

Napsat komentář


Naše vlastní a sponzorované webové projekty

www.oltea.cz

Naše hlavní firemní webové stránky s přehledem všech nabízených IT služeb:

www.111web.eu

Náš unikátní projekt: Pronájem webu na naší doméně za nízký měsíční paušál:

www.internetovesluzby.net

Naše stránky tématicky zaměřené na služby v oblasti webových služeb: