Jak vybrat firmu na tvorbu webu

Firem a živnostníků zabývajících se tvorbou internetových stránek je tolik, že bude nejlepší, když si firmu budete vybírat podle určitých kritérií. Co vzít například v úvahu? Podívejme se na tuto problematiku z pohledu člověka, který si sám hledá zhotovitele webu, nikoli toho, kdo byl osloven webdesignerem *) a již dostal konkrétní nabídku.

Nejdříve si ujasněte co chcete a co už máte

Chcete velmi jednoduché stránky nebo rozsáhlejší web? Budete časem přidávat další stránky, články nebo často měnit informace? Jaké bude zaměření? Budete hned od začátku nebo někdy v budoucnu provozovat e-shop? Budete si chtít texty měnit sami nebo raději si necháte dělat vše od dodavatele? Chcete mít web jen v jednom jazyce? Budete potřebovat i grafický návrh? Budete chtít vytvořit i logo? Máte již doménu a hosting?
Toto jsou přibližně věci, na které se vás každý webdesigner zeptá.

Sestavení poptávky

Když si sestavujete poptávku, zkuste třeba i laicky specifikovat všechno, co chcete aby web obsahoval. Například:
„Poptávám vytvoření internetových stránek pro začínajícího podnikatele v oboru elektro. Web bude přibližně v rozsahu pěti stránek (úvod, o nás, naše služby, reference, kontakty). Texty si chci na webu měnit sám, na stránce kontakty požaduji kontaktní formulář, na úvodní stránce budu mít novinky. Doménu ani hosting nemám, mám ale určitou představu o vzhledu…“

Tak, to by mělo většině webdesignerů stačit, aby mohli určit odhadem cenu a termín zhotovení. Když se vás budou chtít zeptat na nějaké upřesňující podrobnosti, nechte si všechno vysvětlit, raději komunikujte písemně než telefonicky (co je psáno je dáno :-).
Žádný profesionál se vás hned při prvním kontaktu nebude po telefonu ptát, jestli chcete použít databázi, jestli bude nějaký flash („fleš“), jestli bude možno použít jQuery nebo jestli chcete u kontaktního formuláře ochranu pomocí CAPTCHA. Když na vás něco takového vybalí, raději odveďte řeč jinam nebo se do toho zamotáte a objednáte si něco, co vlastně nechcete nebo nepotřebujete… Spíše si nechte poslat několik variant, jak by se web mohl udělat, výhody a nevýhody vybraných řešení a k tomu i ceny a potom nabídku zkuste zkonzultovat s více dodavateli.

Cena

Cena zakázky je u mnoha podnikatelů to nejdůležitější kritérium pro výběr dodavatele.
Seřaďte si nabídky od nejlevnější k nejdažší a podívejte se na ten rozdíl. Za nabídnutou cenou si ale dosaďte, kdo vám takovou nabídku poslal. Je to student, který může pracovat za 50,- Kč/hod? Je to běžný podnikatel, který pracuje za 350,- až 500,-? Je to velká firma, která zaměstnává lidi a bere si 1000,-/hod?
Potom možná zjistíte, že nabídky v podstatě odpovídající sketečným tržním cenám. Příliš levné a příliš drahé si dejte stranou a zkuste zapátrat, proč se tak extrémně vymykají.
Pokud již předem máte nějaký rozpočet, vyberte si do užšího výběru nejen ty nabídky, které zapadají do vašeho cenového rozpětí, ale třeba i ty, kde cena přesahuje vaše požadavky až o 20 %. Možná se vám cenu podaří usmlouvat…
Přesvědčte se, že je v ceně všechno, co požadujete!

Kdo web zhotoví

Když budete mít vybráno několik kandidátů, kteří postoupili do užšího výběru, podívejte se, kdo to je. Jo to již zmíněný student, podnikatel na IČO nebo větší firma?
U studentů je velkým plusem, že mají nízké ceny a někdy i dost času, a pokud studují informační technologie, snad to i umí. Ale kdybyste požadovali fakturu, nedostanete ji. A co když student za dva měsíce zjistí, že nemá čas – kdo se o web bude starat potom? Nebo kdo ho dokončí? Budete chtít čekat, až bude mít dotyčný po zkouškách?
U podnikatelů – živnostníků – je velkým plusem přijatelná cena a doložitelné zkušenosti. Také máte větší jistotu, že tu budou i za rok nebo dva a mohou se vám tak o web starat i do budoucna. Ale co když takový podnikatel odjede na dva nebo tři týdny na Havaj a vy právě budete potřebovat honem něco na webu změnit? Bude vám to moci udělat? Nebo má alespoň za sebe nějaký záskok?
U velkých firem je největší překážka cena. Většinou ale na vás budou mít čas, budou si vás hýčkat reklamíni dárky, vždy bude po ruce někdo, kdo se vám bude věnovat a vždy budete mít práci se zárukou. Pokud požadujete takový komfort nebo je to pro vás otázka prestiže, spíše si vyhlédněte nějaké to s.r.o.

Reference

Má dotyčný vůbec své funkční stránky? Když ano, jaké má reference? Kolik má zákazníků? A kolik za poslední rok? Líbí se vám jeho práce? Každý má svůj osobitý styl a ten by vám měl sednout…
Je možné oslovit některé jeho zákazníky a zeptat se jich, jak byli a jsou spokojeni?

Místo

Odkud vybraná firma je? Jste z Aše a ozval se vám někdo z Ostravy? To nemusí být na překážku, pokud vám nevadí komunikovat e-mailem nebo telefonicky. Pokud ale máte rádi osobní setkání, dejte si stranou zas jen ty dodavetele, kteří jsou od vás v rozumné vzdálenosti. Je dotyčný ochoten za vámi přijet? I to svědčí o určité solventnosti.

Když si všechno z toho, co je uvedeno výše srovnáte, zjistíte možná, že těch nabídek, které vám vyhovují už je jen pár :-) Řiďte se i svými subjektivními pocity, jako třeba:
– bylo mi jednání s tím člověkem příjemné?
– naslouchal mi nebo si prosazoval své vize?
– působil dojmem, že všechno umí a všechno zná?
– požaduje před započetím prací zálohu?
– je k nahlédnutí nějaká smlouva a mohu do ní něco přidat?
– jaké dává záruky?
– dělá dotyčný stránky na míru nebo podle nějakých šablon?
– nabídl i něco jako bonus – třeba vypracování grafického návrhu zdarma, doménu nebo hosting zdarma? Nebo jen mluvil o penězích?
– a vůbec – co všechno dotyčný nebo firma nabízí? Jen zhotovení webu? Co když budu potřebovat SEO, reklamu, letáky a vizitky? Kdo to zase budu shánět?

 

______________________________________

*) V článku používám slovo webdesigner pro zjednodušení, abychom nepoužívali mnoho názvů oborů. Webdesigner v našem případě zastupuje všechny profese, které se zabývají tvorbou webu. Můžete se setkat s lidmi, kteří tvoří webové stránky a nazývají se programátor, developer, kodér, grafik a podobně. Tyto činnosti se při tvorbě webu doplňují a jejich souhra ve výsledku tvoří výsledný web…Komentáře k článku “Jak vybrat firmu na tvorbu webu”

Komentář od: Tomáš

Dobrý den, s bratrem by jsme  si chtěli založit webové stránky určené především k informaci a registraci uživatelů, mohl by jste mi prosím poradit jako firmu si vybrat? Cenu odhadujeme na cca 10 000,- samozřejmě když bude k dispozici i levnější varianta tak se zlobit nebudeme. Předem díky za odpověď.

Napsat komentář


Naše vlastní a sponzorované webové projekty

www.oltea.cz

Naše hlavní firemní webové stránky s přehledem všech nabízených IT služeb:

www.111web.eu

Náš unikátní projekt: Pronájem webu na naší doméně za nízký měsíční paušál:

www.internetovesluzby.net

Naše stránky tématicky zaměřené na služby v oblasti webových služeb: