Jak vybrat správný hosting

Vítám vás u dalšího ze série článků „jak dobře pořídit“ v oblasti internetu. Dnes se zaměříme na hosting. Podle čeho byste si vybrali poskytovatele hostingu vy?
Pro mě samotného to není úplně jasná záležitost, tak se podíváme, co se dnes nabízí a co skutečně potřebujete.

Velcí hráči

Mezi velké společnosti zaměřené na webhosting patří například Forpsi, Active24, Explorer, Ignum, Web4U a podobné, které hostí tisíce webů. To, že mají velkou klientelu ještě ale neznamená, že právě pro vás bude kterýkoli z nich vyhovující. Velké firmy často chtějí velké peníze. A tak se vám může stát, že za hosting zaplatíte ročně i několik tisíc korun!
Pokud budete mít jen statické stránky, většinou vám bude stačit jen nějaký základní balíček za pár set korun. Ale ouha! Když budete chtít provozovat web s využitím php nebo asp skriptů, budete si muset připlatit. No a potom si budete chtít web postavit na nějakém redakčním systému a ještě budete muset připlatit za využívání databáze a zvětšení paměti pro běh skriptů. A najednou se z ceny 20,- Kč měsíčně stane 150,- Kč…
Ideální pravděpodobně je nechat si u takové větší společnosti registrovat doménu a hosting potom mít umístěný jinde. Když si totiž registrujete doménu u některé z výše uvedených větších společností, máte 100% jistotu, že doména bude opravdu napsána na vás a nikdo vám jí nevezme. To u těch malých pseudoregistrátorů není vždycky až tak jasné.
U velké společnosti máte i skvělý zákaznický servis (což ocení úplní laici) a dobrou konektivitu a dostupnost.

Menší poskytovatelé

Menší poskytovatelé vám za malé peníze většinou poskytnou všechno co potřebujete. Jen málokdy narazíte na někoho nepoctivého nebo na hosting, který vám nebude fungovat. Takové firmy se snad už dneska nevyskytují, alespoň jsem o žádné v poslední době neslyšel. Menší poskytovatelé hostingu často stejně mají jen pronajmuté prostory u některé té velké společnosti a mohou vám tak zajistit stejný komfort a to dokonce za méně peněz, protože mají velkoobchodní ceny. Trochu pozor si jen dejte na takové firmy nebo jednotlivce, kteří mají skvělé ceny a jako velkou výhodu vyzdvihují to, že dostanete přístup do své administrace, kde si všechny služby nastavujete sami. Často totiž neposkytují valnou technickou podporu nebo za ní budete dost platit.
Ten, kdo ví jak založit databázi, FTP účet a podobně bude ale s takovým poskytovatelem v zásadě spokojen. A taky nechci všechny házet do jednoho pytle :-)

Pozor na reklamní slogany a servery, které srovnávají hostingy

Možná jste na internetu narazili na stránky, které porovnávají nabídku jednotlivých hostingových serverů. Údaje mohou být pro laika ale trochu zavádějící.
Některé společnosti se chlubí dostupností služeb 100 %, čímž vás lákají na to, že váš web nebo aplikace bude vždy dostupná, 24 hodin denně, 365 dní v roce bez jakéhokoli výpadku. Jiná společnost může mít dostupnost třeba „jen“ 97 %. Znamená to, že je ten druhý horší? Ne tak docela. Může to také znamenat, ža jednou do měsíce provádějí údržbu serveru a nemají záložní server. Údržba se většinou provádí mezi půlnocí a čtvrtou až šestou hodinou ranní. Mě osobně by to nevadilo, že ve čtyři ráno se nikdo na můj web nepodívá, když mě bude hosting stát polovinu :-)
Nebo některé hostingy poskytují 500MB prostoru, jeden FTP přístup a jednu databázi. Jiný hosting má neomezený prostor, neomezeně databází a neomezeně FTP přístupů. Ale opravdu to potřebujete?

Co říci závěrem

Možná bude nejlepší zeptat se ve svém okolí, nebo svého webmastra, co by kdo doporučil. Nejlevnější nebývá vždy nejlepší, ale to nejdražší taky ne :-) Určitě má smysl udělat si pro sebe nějaké srovnání, ale dejte spíš na doporučení než na hromadu čísel. Ptejte se také na to, jak má dotyčná společnost vyřešeno zálohování, na jak dlouho se uzavírá smlouva a co všechno je opravdu v ceně.Komentáře k článku “Jak vybrat správný hosting”

Komentář od: Petra

Osobní zkušenost s dvěma webhostingy, které nabízejí neomezenou kapacitu a podporují Joomla! najdete v tomto článku.

Komentář od: Jan Dlouhý

Dobrý článek, díky. Jsou opravdu věci, který člověku při výběru hostingu nedojdou… A které jsou zbytečné a drahé. Holt poskytovatelé sází na uživatelovu negramotnost..
Petro, myslím, že není moc etické psát si k cizím článkům jako názor svou reklamu :-)

Napsat komentář


Naše vlastní a sponzorované webové projekty

www.oltea.cz

Naše hlavní firemní webové stránky s přehledem všech nabízených IT služeb:

www.111web.eu

Náš unikátní projekt: Pronájem webu na naší doméně za nízký měsíční paušál:

www.internetovesluzby.net

Naše stránky tématicky zaměřené na služby v oblasti webových služeb: