Texty na web – věčné dilema

Čas od času se setkávám se zákazníky, kteří potřebují vytvořit pro své podnikání „nějaké internetové stránky“ a rádi by veškerou práci nechali na mě – včetně vymyšlení veškerého textového obsahu. Samozřejmě je pro mne pocta taková důvěra, že kompletní firemní image svěří neznámému člověku, ale vždy varuji zákazníky před tím, že svěřit takové věci někomu, kdo o jejich podnikání nemá ani ponětí, je nebezpečné. Proč?

1. Jen Vy sami víte, jaké služby poskytujete

Pro toho, kdo Vám vytváří internetové stránky nestačí jen strohá věta „nějak tam rozveďte, že jsem malíř a vymaluji cokoli za dobrou cenu“. Z toho by sice mohl s většími či menšími obtížemi sestavit poutavé texty, ale vždy budou velmi neosobní. Sami posuďte, od koho byste si nechali byt vymalovat:

a) text sestavený někým, kdo o malířině nic neví:
„Jsem malíř s dlouholetou praxí. Specializuji se na malování pokojů, vyslyším jakékoli Vaše přání. Jsem z Prahy, ale přijedu za Vámi kamkoli, v případě větší zakázky i desítky km. Pracuji za přijatelné ceny, jsem schopen se na celkové ceně domluvit podle Vašich možností a rozsahu práce. Kromě malířských prací provádím i lakýrnické práce a renovace hystorických maleb nebo laků. Pracuji rychle a kvalitně.“

Co je tu špatně?
– co to znamená „dlouholetá praxe“?
– kde ta praxe byla vykonávána? Na zámku nebo maloval dvacet let sklepy? Soukromě nebo jako zaměstanec? Maloval doposud jen bílým Primalexem nebo je to malíř s fantazií, který poradí odstín, barvu a pod?
– vyslyší všechna přání – co to má znamenat?
– co je pro něho větší zakázka – dva pokoje mu nejsou dost dobré?
– co je přijatelná cena? Něco jiného pro důchodce s garsonkou a něco jiného pro podnikatele, který právě dostavěl rodinné sídlo
– rychle a kvalitně? To by mělo být samozřejmostí! Je placen od hodiny nebo za vymalované metry?

b) co by o sobě napsal malíř, ktreý si sám (byť nestylizovaně) sestaví texty:
„Jmenuji se Jiří Vocásek a již od roku 1991 provozuji soukromou praxi jako malíř pokojů. Za tu dobu jsem realizoval stovky zakázek a na přání Vám poskytnu reference.
Působím zvláště v Praze a Středočeském kraji. Prohlédněte si fotogalerii a pokud se Vám moje práce líbí, rád se s Vámi domluvím i v případě, že bydlíte dál od Prahy. Ceny za malířské práce sestávají z ceny za jeden vymalovaný metr + cestovné. Přiložený ceník je orientační, konkrétní kalkulaci pro Vás obratem vypracuji.
I když se specializuji na malování pokojů a jiných interiérů (kanceláře, reprezentativní prostory – recepce, zasedací místnosti aj.), mohu poskytnout i lakýrnické služby. Máte-li o mé služby zájem, kontaktujte mne a můžeme si domluvit schůzku – nejlépe přímo na místě, kde by se měly malířské práce vykonávat. Vyslechnu si Vaše přání a společně najdeme nejlepší variantu, jaké barvy, odstíny a postupy zvolit, aby výsledek respektoval Váš vkus, účel i prostorové a světelné dispozice místnosti.
Veškerý materiál – barvy, laky, pigment i ochranné pomůcky a zakrývací folie přivezu s sebou. Na přání mohu zajistit i konečný úklid a stěhovací práce.“

Co je zde jinak?
– jsou vynechány superlativy, které často zní komicky – jakkoli, kamkoli, všechno co chcete, jak to chcete a pod.
– ten člověk mluví o sobě, během pár vět může zákazník poznat osobnost a odbornost
– nevyhrazuje se jen na některý typ zákazníků
– nabízí zákazníkovi možnost komunikace, odborné rady, ale i to, že vyslyší přání

Jak vidíte, když se i sebeobyčejnější živnostník zamyslí nad svým byznysem, najde se něco, co jeho práci dodá originalitu a vyhneme se tak tomu, že texty poloviny webů v Českém internetu s obdobnou tématikou budou více méně stejné… Ale to je spíše apel na tvůrce webu, aby si udělal čas, s dotyčným si na půl hodiny sednul a šikovnými otázkami z něho dostal to, co bude pro web (a zákazníky) zajímavé a to, co je vlastně klíčové, proč si mají vybrat na práci právě jeho – co by možná dotyčný živnostník ani nezmínil, protože se mu to zdá samozřejmé a co by se ten, kdo píše texty „od boku“ nikdy nedozvěděl a nezmínil…
Raději pominu to, že když se píší texty bez toho, aniž by pisatel přesně věděl, čím se podnikatel zabývá, jen opíše texty z jiného webu a často jsou potom v textu takové nesmysly, že dotyčný živnostník pak musí odpovídat na nesmyslné požadavky a odmítat vykonávat služby, o kterých se píše na jeho stránkách, ale vlastně je ani nedělá :-) A to je zas dalším hřebíčkem zatlučeným do pro jeho podnikatelské rakvičky.

Čeho se ještě při psaní textů vyvarovat?

2. Obecně rozšířené nesmysly

Všimli jste si, kolik webů na své úvodní stránce používá oslovení „Vítáme Vás na našich stránkách“ nebo něco podobného? A kolik jich má takové otřepané věty „poskytujeme kvalitní služby“, „jsme rádi, že jste nás navštívili“, „určitě tu najdete to, co hledáte“ a podobně?
Jak na Vás takové věci působí?

Na mě osobně tak, jako by mě hladili proti srsti. Takových nekonkrétních zbytečností na tak důležité stránce, jako je právě vstupní brána do celého webu, která může rozhodnout (a často rozhoduje!), jestli své služby prodám nebo jestli návštěvník hned odejde!

Podle různých průzkumů se návštěvník na webu chová tak, že čte úvodní stránku zleva doprava, prolétne přibližně jednu třetinu a když tam najde něco, co ho zaujme, chce posunem stránky dolů nebo dalšími maximálně dvěma až třemi kliknutími najít to co hledá – jinak odchází jinam! Stovky firem a jednotlivců má své stránky vlastně jen proto, aby odradili potenciální zákazníky! Patříte mezi ně? Proč to nezměnit? Proč byste měli návštěvníky (zákazníky) ujišťovat o tom, že jste rádi, že si Váš web vůbec našli a čtou ho a že jste kvalitní? To jsou věci, které se přeci předpokládají.
Hned na úvodní stránce buďte co nejvíc konkrétní. Většinou na stránku přijdou lidé, kteří chtějí něco konkrétního, často z vyhledávače. Napište jim tam v několika větách co děláte za práce, odkud jste, jakou máte specializaci a co naopak v daném oboru vůbec neděláte. Zároveň, čím více textu bude na úvodní stránce, tím lepší pozici budete mít ve výsledcích hledání. Nepřestávají mě fascinovat weby, které se ukáží jako výsledek z vyhledavače na slovní spojení „rekonstrukce bytových jader“ a kde na úvodní stránce stojí tyto dvě věty: „Dobrý den, vítáme Vás na našich stránkách. Jsme přesvědčeni, že si z našich služeb vyberete.“ A na stránce Služby stojí: „Provádíme veškeré práce v oboru stavebnictví – rekonstrukce bytových jader, stavební práce, rekonstrukce rodinných a bytových domů. Pro více informací nás kontaktujte.“ A na stránce Kontakt: „Vyplňte níže uvedený formulář a my se Vám ozveme.“ Tak vážení, takhle přijdete o desítky procent potenciálních zákazníků! Sice jsem hledal to, co jsem našel, ale já o tom chci vědět něco víc – jestli to děláte na klíč, jaké máte lhůty, odkud jste, kolik vás je (jeden zedník? Firma s deseti zedníky?), jestli děláte i o víkendu, kolik jste toho už udělali, fotografie, ceny… apod.
Takže opakuji – buďte konkrétní, ale krátce, v několika větách… Zákazníka nechceme unavit (snad takto nepůsobí tenhle dlouhý článek), ale nadchnout!

3. Co když nevíte jak co napsat

A konečně jsme se dostali k jádru tohoto článku :-)

Pokud nejste spisovatelé, nevadí. Nechte si texty a články pro web napsat někým, kdo tomu rozumí. Proč nedat pár desetikorun za kvalitní obsah, který Vám přivede další zákazníky? Stačí poskytnout konkrétní informace heslovitě a šikovný copywriter (ten, kdo píše čtivé texty) Vám sestaví texty, které si projdete, doplníte, opravíte a bez starostí…

Rádi vám takovou službu poskytneme! Pamatujte, že kvalitní obsah Vám přivede další zákazníky. Nekvalitní web je Vám na nic, jsou to vyhozené peníze, i když budete nejšikovnější, nejlevnější a uděláte komukoli cokoli za jakékoli peníze…Komentáře k článku “Texty na web – věčné dilema”

Napsat komentář


Naše vlastní a sponzorované webové projekty

www.oltea.cz

Naše hlavní firemní webové stránky s přehledem všech nabízených IT služeb:

www.111web.eu

Náš unikátní projekt: Pronájem webu na naší doméně za nízký měsíční paušál:

www.internetovesluzby.net

Naše stránky tématicky zaměřené na služby v oblasti webových služeb: